Efektivně a čistě
Český dovoz ropy a zemního plynu může během čtyř desetiletí klesnout na polovinu a exhalace mohou být o 88 % menší. Potvrdily to nezávislé kalkulace, které nechaly sestavit ekologické organizace.
Kalkulace jsou součástí koncepce Chytrá energie – konkrétního a propočteného plánu, jak zelené inovace a nová odvětví mohou během čtyř desetiletí proměnit českou energetiku. Pokud se návrh uskuteční, výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů pokryje 49 procent dnešní české spotřeby energie a ještě větší díl elektřiny.
Pačesovy podklady, nezávislé přepočty
Koncepce je založena na výsledcích Pačesovy komise. Program sestavený do více než stostránkové publikace vznikal několik let ve spolupráci s experty z renomovaného Wuppertalského institutu, který pro něj dělal nezávislé propočty. Jde o vůbec první takto podrobný a konkrétní návrh, jak snížit české exhalace skleníkových plynů a dovoz paliv ze zahraničí, jenž u nás za 20 let vznikl.
Leitmotivem je efektivnější ekonomika
Koncepce spočívá hlavně v opatřeních, která zajistí větší výkon české ekonomiky – a lepší životní standard – s mnohem menším množstvím energie. Například spotřeba energie v domech může díky zateplování, lepším spotřebičům a dalším opatřením klesnout o 58 procent. Kalkulace také potvrzují, že lze (a jak) zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl bez rozšiřování uhelných dolů a nových atomových reaktorů. Nemalé příležitosti jsou také ve výrobě z malých, čistých zdrojů. Bioplynové stanice, větrné elektrárny, solární panely a další obnovitelné zdroje výhledově dovedou pokrýt dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině.
Ropa je také energie
Oproti vládním energetickým koncepcím plán ekologických organizací věnuje velkou pozornost dopravě. Asi 70 % českého dovozu paliv totiž tvoří ropa. Už současné technologie však umožňují vyrábět auta se spotřebou o třetinu nižší oproti těm, co dnes jezdí po silnicích. Plán Chytrá energie také počítá s konkrétními kroky, které sníží naši závislost na dovážené ropě. Jde zejména o opatření na podporu pohodlné veřejné dopravy, přesun nákladní přepravy na železnici nebo výstavby bezpečných cyklostezek ve městech.
Důsledně a chytře
Páteř plánu Chytré energie tvoří scénáře, které propočítávaly, co v české ekonomice a energetice lze realisticky udělat. Nejprogresivnější scénář, Důsledně a chytře, kalkuloval, jaké výsledky by mělo plošné využití příležitostí ke snižování energetické náročnosti i kompletní využití potenciálu domácích obnovitelných zdrojů energie. Potvrdil, že díky vysokému využití potenciálu energetické efektivnosti lze snížit konečnou spotřebu energie do poloviny století, a to o 40 procent. Hrubá spotřeba elektřiny by do poloviny století klesla o 13 procent. Dovoz ropy a zemního plynu by byl o 51 procent, respektive 49 procent nižší. Obnovitelné zdroje by mohly pokrýt polovinu spotřeby primární energie už v roce 2050.
Scénáře české energetiky:
Jak se pohnout z místa
Koncepci obahuje též návrh sady hlavních opatření. Na konkrétní legislativě záleží, zda se také u nás nastartují zelené inovace, nebo se staneme energetickým skanzenem Evropy. Mezi hlavní návrhy patří zákon vytvořený podle britského vzoru, který stanoví závazné tempo pro snižování exhalací skleníkových plynů. Dalším návrhem je Fond energetické nezávislosti, jenž bude investovat do zateplování domů.
Zpravy ze „světa“ energetiky
Jedním z navazujícíh kroků na zveřejnění plánu Chytrá energie je vydávání měsíčníku s novinkami o energetice vně českého skanzenu. Budeme v něm hledat zejména odpovědi na otázky, proč jsou uhelné doly v dlouhodém horizontu marginální položkou proti rozsáhlým možnostem zvyšování energetické efektivity. Nebo kdy bude elektřina z čistých zdrojů levnější než atomová. Či jak zelené inovace a nová odvětví mohou snížit českou závislost na uhelných dolech i na dovozu ropy a plynu.
V prvním čísle naleznete:
– Chytrá energie přináší plán efektivnější ekonomiky
– Británie: Konkrétní plán zelených opatření
– PricewaterhouseCoopers plánuje Evropu stoprocentně na obnovitelné zdroje
– Mezinárodní energetická agentura věří levné solární elektřině
– Citigroup pochybuje o britském atomu
– Třebíč se osvobodila od uhlí (a plynu)
– Emise podniků minulý rok klesly, zbyly jim povolenky za miliardy korun
Máte-li zájem dostávat měsíčník Chytrá energie přímo do Vašeho e-mailu, stačí se přihlásit k jeho odběru na www.chytraenergie.info.